Logo KSZ

Atlas nejčastěji chovaných druhů okrasného ptactva v ČR

Projekt vznikl z podpory FRVŠ 274/F4d/2012


Logo


Obrázek

Šplhavci (Piciformes)


Tento řád tvoří 8 čeledí, 66 rodů a 410 druhů.

Zástupci tohoto řádu mají podobně jako papoušci dva prsty nohou obrácené dopředu a dva dozadu, což jak sám název napovídá umožňuje snadný pobyt ve větvích stromů a šplhání po jejich kmenech. Šplhavci hnízdí nejčastěji v dutinách stromů, kmenů i větví, někdy i v zemních norách. Mláďata se rodí holá, bez prachového peří a slepá.

Pro chovatelskou veřejnost mají význam pouze tukanovití (Rhamphastidae). Jsou to ptáci střední až větší velikosti žijící většinou jednotlivě v oblastech s hustým stromovým porostem Jižní a Střední Ameriky. Některé druhy vystupují až do značné nadmořské výšky kolem 3 500 m. Charakteristickým znakem tukanů je jejich zobák, který je velký, masivní a velmi pestře zbarvený. Tvarem se podobá zobáku zoborožců, s nimiž však nejsou tukani ani vzdáleně příbuzní. Horní čelist zobáku je mírně zakřivena a má pilovité okraje, které slouží k dokonalému uchopení měkkých plodů, které jsou převážnou potravou tukanů. Přestože zobák dosahuje mnohdy až délky těla tukanů, je ve skutečnosti velmi lehký, uvnitř dutý a je zpevněn pouze zkostnatělými přepážkami. Zbarvení zobáku může být i u jednotlivých druhů a ptáků variabilní a někdy se mění i s věkem ptáka a ročním obdobím. Velikost a zbarvení zobáku má svůj význam také v době toku. Jazyk je dlouhý, úzký s vláknitými papilami, které směřují dopředu. Kolem očí tukanů je plocha lysé kůže, která je též pestře zbarvena. Nohy jsou střední až delší, silné, s vyvinutými drápky. Křídla jsou krátká a zaoblená. Dlouhý ocas bývá někdy rovně a ostře zakončen, jindy je jeho konec zaoblený. Opeření je dosti hrubé, pestře zbarvené. Let tukanů působí dosti nemotorně a poměrně dobře létají tukani jen na krátké vzdálenosti. Pohlavní dimorfismus není výrazněji vyvinut a samci se nepatrně odlišují jen mohutnějším zobákem.

V době hnízdění žijí tukani v párech. Hnízdní dutiny bývají nejčastěji ve stromech, velmi často i ve značné výšce. Dutinu po obsazení neupravují ani nevystýlají. Ve snášce bývají nejčastěji 2 – 4 vejce bílé barvy. V jejich zahřívání se střídají oba rodiče po dobu 15 – 16 dní. Mláďata opouštějí hnízdo nejčastěji ve věku 40 – 50 dní.

Potravu tukanů v přírodě tvoří různé dužnaté plody a bobule, dále hmyz a jeho larvy, mláďata ptáků a další drobní živočichové.

Obliba tukanů stoupá mezi chovateli, zvláště v posledních letech, zejména pro jejich vzhled, zbarvení a dlouhověkost. Tukani jsou též poměrně inteligentní a dají se proto dobře ochočit.



<© 2012 Lukáš Zita>