Logo KSZ

Atlas nejčastěji chovaných druhů okrasného ptactva v ČR

Projekt vznikl z podpory FRVŠ 274/F4d/2012


Logo


Obrázek

Měkkozobí (Columbiformes)


V současné době tvoří tento řád 1 čeleď, 40 rodů a 310 druhů.

V chovatelské praxi jsou nejčastěji chováni zástupci holubovitých (Columbidae) – holubi, hrdličky a holoubci.

Velikost jednotlivých druhů je značně rozdílná, nejčastěji však bývají střední velikosti. Zobák je nevelký, u kořene měkký, mírně zahnutý. Nozdry jsou umístěny v měkkém ozobí. Hlava je menší, tělo krátké, zavalité, někdy s dlouhým, jindy kratším ocasem. Prsty na nohách jsou většinou poměrně dlouhé, ale s kratšími drápy, což umožňuje dobrý pohyb po zemi. Pohlavní dimorfismus není u převážné většiny druhů vyvinut. Zástupci tohoto řádu jsou v naprosté většině rychlými a vytrvalými letci. Vyskytují se ve všech světadílech, přičemž počet druhů žijících v chladnějších oblastech je nižší než v teplejším pásmu. Část druhů z chladnějších klimatických podmínek je stěhovavá.

Většina holubovitých ptáků hnízdí v otevřených hnízdech, která jsou stavěna značně neuspořádaně. Některé druhy hnízdí i v dutinách stromů a skal. Každý druh se vyznačuje typickým hlasovým projevem v období toku i mimo něj. Součástí samotného toku u většiny zástupců jsou též svatební tance či lety.

Holubovití snášejí nejčastěji pouze dvě vejce, ale většina druhů snášku několikrát, nejčastěji 2krát až 6krát během sezóny opakuje. Měkkozobí jsou typickými krmivými ptáky, kteří svoje mláďata krmí zvláštním sekretem, který se tvoří ve voleti, tzv. holubím mlékem, jehož podíl ubývá s postupujícím věkem mláďat a je nahrazován ve voleti vlhčenými semeny. Inkubace mláďat se v závislosti na druhu nejčastěji pohybuje mezi 14 – 20 dny. Mláďata se líhnou slepá, pokryta jen velmi jemným a řídkým chmýřím. Hnízdo opouštějí poměrně záhy. Na krmení mláďat se podílejí oba rodiče. Velmi často bývají mláďata v poslední fázi odchovu krmena častěji nebo pouze jen samcem, neboť samice se většinou již připravuje na další hnízdění.

Některé druhy, zvláště zástupci žijící v tropickém a subtropickém pásmu jsou též plodožravými ptáky, jejichž hlavní potravou jsou dužnaté plody stromů a keřů. Zrniny a ostatní semena jsou pro ně pouze doplňkem krmné dávky. Tyto druhy též v podmínkách umělého chovu vyžadují vyšší teplotu a vzdušnou vlhkost.



<© 2012 Lukáš Zita>