ATLAS NEJVÝZNAMNĚJŠÍCH PLEMEN DRŮBEŽE A KRÁLÍKŮ V ČR        Projekt vznikl z podpory FRVŠ 8/B4d/2013




Šumavanky (ŠU)

S - Šumavanky, N - Sumavanka, F - ?, A - ?



Původní šumavanka byla staré krajové plemeno slepice chované zejména v podhůří Šumavy. S největší pravděpodobností se jednalo o jeden z regionálních rázů české slepice. Původní, nepokřížené populace šumavských slepic se však již bohužel zachovat nepodařilo. Novodobá historie tohoto plemene se začíná psát po roce 1945. Pro regeneraci byla tehdy vybrána vzájemně podobná zvířata převážně z okolí Vimperku a Kašperských Hor. Ta byla postupně křížena s několika středně těžkými plemeny - rodajlendkami, wyandotkami, plymutkami a hempšírkami a později ještě s českými slepicemi. Výsledkem šlechtitelského procesu jsou současné šumavanky, které jsou ale poněkud jiné než byly šumavanky původní. Chová se v zlatém černě stříkaném barevném rázu.

Dnešní šumavanka je středně těžké plemeno s kombinovanou užitkovostí vyšlechtěné v Čechách v druhé polovině 20. století ze zbytku původních krajových šumavských slepic. Vyznačuje se velmi živým temperamentem, je plachá, ostražitá, nenáročná na krmení a chov, odolná, otužilá a velmi shánlivá. Vyniká rychlým růstem, dobrou zmasilostí a rychlým opeřováním. Hřeben je růžicový, proto nenamrzá, a tak je šumavanka vhodná také do tvrdších klimatických podmínek. Díky těmto vlastnostem je to vhodné plemeno pro polodivoké chovy nebo chov ve velkých výbězích, kde si může spoustu potravy najít sama.

Hmotnost kohouta je 2,9 - 3,6 kg, slepice 2,4 - 3,1 kg. Slepice jsou dobré nosnice - snáší přes 180 vajec. Hmotnost vejce je 58 g. Barva vaječné skořápky je hnědá. Maso má vynikající kvalitu, je šťavnaté a jemné. Slepice mají potlačený mateřský pud.




Přílohy: