ATLAS NEJVÝZNAMNĚJŠÍCH PLEMEN DRŮBEŽE A KRÁLÍKŮ V ČR        Projekt vznikl z podpory FRVŠ 8/B4d/2013




Kachny indičtí běžci - k IB

S - Kačice indické bežkyně, N - Laufenten, F - Canard Coureur Indien, A - Indian Runner Duck

k IB


Předci tohoto v Anglii později prošlechtěného plemene pocházejí z jihovýchodní Asie a indického subkontinentu, kde se kachny odpovídajícího vzhledu chovaly na rýžových polích už před 500 lety. Asi kolem poloviny 18. století byly z Malajsie opakovaně dovezeny do Anglie, Francie a Nizozemska a zpočátku se chovaly převážně pro jejich poněkud bizarní kolmý postoj. Teprve později byl využíván jejich užitkový potenciál vyšší snášky vajec a byly pro tuto schopnost dále šlechtěny. Dnes se v západní Evropě a USA chovají pro vejce na farmách, jinde ale převládá pouze zájmový chov a výstavnictví co nejzajímavěji zbarvených exemplářů.

Přes tropický původ snášejí indičtí běžci dobře klimatické výkyvy mírného pásma. Jen při mrazech musí být drženi v suchém, nevytápěném objektu, aby jim nenamrzly nohy. Jsou živého temperamentu, na zemi i ve vodě shánčliví, takže si svůj jídelníček bohatě doplňují o živočišnou a zelenou potravu. Kromě jadrného krmiva vyžadují vyšší podíl minerální a proteinové složky v potravě, protože produkce vajec klade na organizmus nosnic zvýšené nároky.

Kachny sice pilně nesou, ale jen nerady zasedají, takže se musí předem počítat s vhodnou kvočnou nebo umělou inkubací. Vejce jsou atraktivní pro intenzivní barvu žloutku. Rekordní nosnice produkují až 250 - 300 vajec za sezónu. Produkce masa není tak důležitá, i když maso z mladých kusů je lahodné chuti, ale pečínka je přece jen menší.

Standard připouští v různých zemích širokou škálu zbarvení, všeobecně jsou vždy akceptovaní běžci zbarvení srnčího - kombinace hnědých a bílých ploch, bílého bez smetanového nádechu, divokého, černého se smaragdovým leskem a rovněž hnědočerného, připomínajícího samici kachny divoké. Trup je štíhlý, válcovitý, tělo celkově subtilní a kolmo postavené na dozadu posunutých oranžových běhácích. Zobák je citrónově žlutý se zelenými tečkami, nehet zobáku černý. Oční duhovka bílého zbarvení je modrá, u ostatních hnědá. Štíhlou siluetu umocňuje vzpřímený tenký krk a úzký ocas v linii zad, kterou u dospělých kačerů porušují jen zpět otočená pírka, kačírky.

Hmotnost kačera 1,5 - 2 kg
Hmotnost kachny 1,3 - 1,7 kg
Snáška 80 - 100 (výjimečně až 300) vajec s bílou až nazelenalou skořápkou






Přílohy: