ATLAS NEJVÝZNAMNĚJŠÍCH PLEMEN DRŮBEŽE A KRÁLÍKŮ V ČR        Projekt vznikl z podpory FRVŠ 8/B4d/2013




Říman



Patří k největším plemenům holubů. V Evropě byl v dnešní podobě znám již v první polovině 19. století. Do této podoby byl vyšlechtěn ve Francii. Chovným cílem je co největší tělesný rámec. Hmotnost římanů se pohybuje kolem l kg, rozpětí křídel činí až přes l m. Říman je velmi špatný letec, ideální je pro něj voliérový chov.

Nejdůležitějším znakem římanů je tedy jejich velikost. Hruď musejí mít širokou, trup značně dlouhý a mírně skloněný nazad. Dlouhé a širokoperé je i jejich opeření. Hlavu má říman velkou, kulatou a bez jakýchkoli pernatých ozdob. Barva očních duhovek je u všech barevných rázů vždy perlová. Modří holubi mají zobák černý, plaví holubi rohový, ostatní ho mají světlý. Přestože mají římani značně dlouhá křídla, nesmějí je vláčet po zemi, ale nést na ocase; ocas bývá dlouhý a široký. Většina římanů má křídla uzpůsobena tak, že nekryjí hřbet. U většiny plemen holubů je tento znak pokládán za vadu, u římanů se toleruje. Nohy římana jsou krátké, běháky a prsty jsou neopeřené.

Stejně jako většina holubů obrů i říman se chová v poměrně malém počtu barevných a kresebných rázů. Známe především římany modré, hnědopruhé, černé, červené, žluté a bílé. Vyskytovat se však mohou i straci a stříkaní holubi v uvedených barvách.

Co do tělesných tvarů je říman bezpochyby raritou v holubí říši. Při jeho hodnocení se postupuje takto: hmotnost, tělesný rámec a rozpětí křídel, šířka hrudi, postoj, délka a šířka peří, hlava, oči, obočnice, zobák, barva a kresba opeření.



Přílohy: