ATLAS NEJVÝZNAMNĚJŠÍCH PLEMEN DRŮBEŽE A KRÁLÍKŮ V ČR        Projekt vznikl z podpory FRVŠ 8/B4d/2013




Mnich



Výjimečnost mnicha ve velké rodině příbuzných plemen spočívá v originalitě jeho kresby. Právě podle tohoto plemene byla nazvána mniší kresbou. Označuje se tak kresba, kdy v převládajícím barevném opeření jsou bílé jen hlava, ruční letky, ocas, případně i rousy.

Stejně jako u čejek, lysek a jiných plemen barevných holubů nazývají se mnohé rázy mnicha podle možných center jejich většího rozšíření či dokonce vzniku. Průkazné důkazy o místech vzniku jednotlivých plemen holubů však většinou nemáme nebo je jejich věrohodnost více než sporná. Seriózní odborníci se tedy nacionálně podbarvené terminologii raději vyhýbají.

Mnich může být rousný i bezrousý, s chocholkou i bez ní. Hlavu má mít podlouhle zaoblenou, chocholka může být lasturovitá i špičatá, oči tmavé, obočnice narůžovělé. Bílé opeření hlavy sahá asi l cm pod oči. Bílých je 7 - 9 krajních ručních letek. Zobák je vždy světlý. Při hodnocení se dbá na bohatě vyvinuté rousy a supí pera.

Většina evropských vzorníků dnes specifikuje následující barevné a kresebné rázy mnicha: bezpruhý, pruhový, kapratý a plnobarevný v černé (modré a šedohnědé) řadě, červený, žlutý, bělopruhý a šupkatý v týchž barvách.