ATLAS NEJVÝZNAMNĚJŠÍCH PLEMEN DRŮBEŽE A KRÁLÍKŮ V ČR        Projekt vznikl z podpory FRVŠ 8/B4d/2013




Lahore



Je to statný holub spíše delších křídel a ocasu, s ojedinělou kresbou opeření, s krátkým, plným rouškem a se zřetelnými supími pery. Patří mezi stará asijská plemena, nazván byl podle města ležícího dnes v Pákistánu. Do Evropy byl dovezen až koncem minulého století. Šlechtitelským cílem je dosažení dokonalosti tělesných tvarů a kresby, která vyžaduje před výstavou dokonalou přípravu. Dříve se lahore často řadil mezi plemena barevná, ale dnes již k nim svým zvětšeným tělesným rámcem nepatří.

Lahore má velkou, širokou, dokonale zaoblenou hlavu, načervenalé obočnice a vždy tmavé, vikvové oči. Nejzajímavějším znakem je kresba opeření. Hrdlo, přední část krku, břicho, dolní část hřbetu a ocas jsou bílé. Mezi barevnou hlavou a očima je 3 - 5 mm široký bílý proužek (oči jsou v bílém peří). Bílé jsou rovněž roušky a supí pera. Horní část hlavy a šíje, horní část hřbetu, křídla (včetně letek) jsou barevné. Barvy opeření jsou syté a svitné, u černých a červených holubů i dokonale lesklé; nekladou se však na ně takové nároky jako u pštrosů a staváků.

Lahore mohou být černí, modří kapratí, pruhoví i bezpruzí, šedohnědí, šedohnědě kapratí a pruhoví a šedohnědě plaví bezpruzí; dále žlutí a červení, červenopruzí a žlutopruzí (ti mají plavé letky), mléční. Mohou se vyskytovat i bělouši v černé a červené intenzivní a rozředěné pigmentaci.

Lahore je vhodný jak pro volný, tak pro voliérový chov.



Přílohy: