ATLAS NEJVÝZNAMNĚJŠÍCH PLEMEN DRŮBEŽE A KRÁLÍKŮ V ČR        Projekt vznikl z podpory FRVŠ 8/B4d/2013




Hanácký voláč



Je to velký a ve světě poměrně známý voláč. Vyskytuje se pouze v pštrosí (gazzi) kresbě. Hanácký voláč má dlouhé, bohatě opeřené nohy. Požadavky na dokonalost jeho tělesných tvarů jsou velmi vysoké, a proto nároky na barvu a lesk opeření ustupují do pozadí a jsou v nich tolerovány i značné nedostatky. Podobným plemenem je voláč bavorský, který se od voláče hanáckého liší menší postavou, vždy bílými rousy a krajními ručními letkami.

Čas od času se oživují diskuze o historii vzniku tohoto plemene, objevují se v nich i názory o jeho příbuznosti s voláčem bavorským. Objektivní pravdy se zřejmě nedopídíme, ale neuděláme chybu, když se přikloníme k názoru, že tento impozantní voláč vznikl křížením anglických voláčů velkých s voláči pomořanskými a s některými nevolatými plemeny s tzv. gazzi kresbou (v úvahu přichází především moravský pštros, příp. český holub a florentský slepičák).

Z dalších znaků hanáckého voláče si ještě připomeňme barvu očí (oranžová až červená), barvu zobáku (černí a modří holubi mají zobák černý, holubi světlých barev ho mají rohový až světlý) a krk (má být co nejdelší). Křídla i ocas by měly být relativně krátké, nohy dlouhé 16 - 18 cm, porostlé dobře vyvinutými rousy a supími pery.

Uznané rázy: černí, popelavě i plnobarevně červení a žlutí; modří pruhoví a kapratí, červenopruzí a žlutopruzí; bělopruzí, šupinatí a běloocasí v týchž barvách; vzácně se mohou vyskytovat i jiné rázy.



Přílohy: