ATLAS NEJVÝZNAMNĚJŠÍCH PLEMEN DRŮBEŽE A KRÁLÍKŮ V ČR        Projekt vznikl z podpory FRVŠ 8/B4d/2013




Brněnský voláč



Je to jeden z nejmenších dlouhonohých voláčů, známý v celém holubářském světě. Jeho tělesné tvary byly prošlechtěny téměř k absolutní dokonalosti. Z nich jsou nejdůležitější štíhlá až útlá postava, dlouhé, rovné nohy a kulaté, dobře podvázané vole. Celková délka brněnského voláče se pohybuje kolem 37 cm.

Podmínkou požadovaného tvaru volete je mj. i dlouhý a poněkud nazad nesený krk. U hrudní kosti musí být volátko pěkně podvázané a kýl hrudní kosti přiměřeně viditelný. Jemnost holuba dokreslují i úzká záda. Dlouhá křídla jsou vysoko nasazená a jejich ruční letky jsou nad ocasem zkřížené. Nohy má brněnský voláč dlouhé 17 i více cm (měřeno od kolenního kloubu na konec prostředního prstu), běháky a prsty nejsou opeřené. V patních kloubech jsou nohy nepatrně podkleslé, jinak jsou rovné a úzce nasazené.

Dalším originálním znakem je chůze po špičkách prstů. Zvláštními pohyby se tento holub vyznačuje při vrkání a dvoření se holubicím. Protože má značně dlouhé nohy, zdá se, jako by za holubicí dělal skoky ne nepodobné žabím.

Protože má podobné plemeno, a to zakrslý voláč anglický opeřené běháky a prsty, dbá se u brněnského voláče důsledně o to, aby se na běhácích a prstech neobjevovaly žádné stopy po opeření.

Brněnský voláč existuje v mnoha barevných a kresebných rázech. Barvě opeření se sice nevěnuje zvláštní pozornost, ale požadují se barvy syté a čisté. Rozmanitá je škála kreseb. Za všechny jmenujme např. čapíka, tj. bílého holuba s černými letkami, s barevně stříkanou hlavou a s barevnou tabulkou na hrudi.



Přílohy: