ATLAS NEJVÝZNAMNĚJŠÍCH PLEMEN DRŮBEŽE A KRÁLÍKŮ V ČR        Projekt vznikl z podpory FRVŠ 8/B4d/2013




Anglický výstavní holub



Je to anglická forma původně poštovního holuba, šlechtěného pro výstavní účely. Od příbuzných plemen se dnes liší výrazněji než antverpský výstavní holub od německého výstavního holuba, a to především tvarem hlavy (ze všech výstavních holubů má hlavu nejdelší), perlovýma očima a velikostí těla (je největší). Pro svou velikost je špatný letec. Utvářením zobáku, hlavy a perlovýma očima připomíná dravce. Ve střední Evropě se chová jen zřídka, i na velkých mezinárodních výstavách bývá zastoupen jen několika exempláři.

Anglický výstavní holub má velmi dlouhou a jen lehce zaoblenou hlavu, která při pohledu zpředu netvoří klín, ale obě její strany jsou rovnoběžné. Oči má vždy perlové, to znamená, že perlové oči mají i bílí holubi. Obočnice jsou úzké, přilehlé a šedočerné, u světlých rázů odpovídají barvě opeření. Zobák je spíše kratší, silný a tupý, ozobí jemné struktury je pokud možno malé a tvarované do písmene V; na rozdíl od německých výstavních holubů má anglický výstavní holub ozobí zřetelně dělené. Krk je normální délky a síly, směrem k hlavě se však zužuje. Tento velký holub může v dospělosti dosáhnout hmotnosti až 900 g.

Na barvu opeření jsou u anglického výstavního holuba kladeny stejné nároky jako u ostatních výstavních holubů této řady. Výčet barevných rázů je shodný s rázy poštovního holuba.



Přílohy: